Kuluaruande tegemine ei ole keeruline

august 12, 2018 in Uudised

Tsekk.ee üks põhifunktsioon on aidata töötajatel panna kokku kuluaruandeid. Meie kaudu saab seda kõike teha digitaalselt, st lihtsalt klõpsid äpiga pildi, meie saadame pildi koos digiteeritud infoga otse raamatupidamisse. Samuti saad sa automaatselt kuu lõpus meili peale aruande kõikidest kuu jooksul esitatud tšekkidest.

Kui aga tuleb soov meelde tuletada, kuidas enne äpi kasutuselevõttu kuluaruandeid kokku pandi, või kui soovid lihtsalt veidi enam teada saada kuluaruande köögipoolest (ehk kuidas raamatupidajad aruandeid teevad ning tšekke sorteerivad), siis loe postitust meie uue kaubamärgi CostPocket lehelt https://www.costpocket.com/et/blogi/kuidas-teha-kuluaruannet

Kuidas teha mikroettevõtte majandusaasta aruannet?

juuni 25, 2018 in Uudised

Juuni lõpp läheneb metsiku kiirusega ja ettevõtted, mis eelmisel aastal tegutsesid ja kelle majandusaasta ühtib kalendriaastaga, peavad hiljemalt 30. juunil esitama majandusaasta aruande. Jaanipäeva hulluses võib aga see kuupäev kergelt ununeda ning seetõttu on raamatupidajatel peale jaane käed-jalad tööd täis ning mikroettevõtjate aruandeid enam vahele võtta ei taheta. Ehk aga saad Sinagi oma ettevõtte aruande koostamisega hakkama, täitsa ilma raamatupidajata? Siin on Sulle selleks õpetus.

Majandusaasta aruanne

Mikroettevõtja, kes igapäevaselt või -kuiselt raamatupidamist programmis ei tee, võib majandusaasta aruande kokkupanekuks valida sobiva majandustarkvara prooviversiooni ja selles kogu aasta tagantjärgi ära täita. Tihti kasutatakse selleks Merit Aktiva pilveversiooni, mida on lihtne kasutada ja milles on vigasid keeruline teha. Tasuta prooviversiooni saamiseks mine https://www.merit.ee/raamatupidamisprogramm/loo-pilve-aktiva-konto/.

Kui oled siiani kõiki arveid sahtlis või e-postkastis hoidnud, siis nüüd on õige aeg need programmi sisestada. Appi võid võtta ka pangaväljavõtte, et olla kindel, et midagi ei ununeks. Samuti saad panga väljavõtte Meritisse üles laadida, sellisel juhul seotakse pangaülekandena tehtud laekumised ja väljamaksed sisestatud arvetega ka automaatselt ära (kaardimaksetehinguid automaatselt ei seota). Kõik sularahatehingud tuleb samuti kirja panna.

Palgaarvestuseks pakub Merit kuni kahele töötajale samuti tasuta versiooni tarkvarast Merit Palk. Sisesta sinna kuude kaupa omale makstud palk, maksud arvestab programm ise.  Kui oled unustanud, kui palju endale palka maksid, siis aitab jälle panga väljavõte.

Üks tüütuim osa majandusaasta aruandest on kuludokumentide sisestamine programmi. Siinkohal tuleb appi Tsekk.ee, mille abil saad kõik oma kuludokumendid ära pildistada, need digiteeritakse ning saadetakse automaatselt Merit Tarkvarasse (kui kasutad mõnda muud tarkvara, siis sinna). Sellega säästad juba paar tundi aega! Digiteeritud dokumendid jõuavad programmi järgmise tööpäeva jooksul. Tsekk.ee teenusega liitumiseks lae alla äpp:

 

 

 

Või loo tee konto läbi Merit tarkvara (õpetus siin) või tee seda Tsekk.ee pilvekeskkonnas cloud.tsekk.ee.

Kui kõik dokumendid on raamatupidamisse kantud, saad minna ettevõtjaportaali https://ettevotjaportaal.rik.ee/, sinna sisse logida, valida oma ettevõte ning alustada majandusaasta aruande esitamist. Majandusaasta aruanne mikroettevõtjale sisaldab järgnevat:

 • Bilanss (saad programmist)
 • Kasumiaruanne (saad programmist)
 • Lisad (arvestuspõhimõtted, tööjõukulud, seotud osapooled – kirjeldad ettevõtjaportaalis)
 • Müügitulu jaotus, sisestad müügitulu vastavalt EMTAK koodidele (täpsem õpetus http://abiinfo.rik.ee/myygitulujaotusetaitmine)

PS, ära unusta ka ettevõtjaportaalis üle vaadata kasumi jaotamise punkt! Samuti vaata üle kontaktandmed, kui see kõik tehtud, siis saadki majandusaasta aruande digitaalselt allkirjastada ja esitada!

Soovid saada kasulikku raamatupidamisalast infot otse meilile? Liitu meie uudiskirjaga siin:

 

Kuidas valida kululiiki

veebruar 12, 2018 in Uudised

Kululiikide välimääraja, ehk kuidas raamatupidajaga sõbraks jääda

Kululiike on raamatupidamises kümneid ja kümneid ning nende üle arvestuse pidamine võib pea ringlema panna. Et aga raamatuidajaga enam-vähem ühte keelt kõneleda, pakume omalt poolt välja tüüpilised kululiigid, mida täpsemate juhiste puudumisel järgida:

SÕIDUAUTO kululiik on sobilik määrata selliste kulutšekkide puhul, millega on ostetud ettevõtte äritegevuse tarbeks kasutatud autole kas kütust, auto hooldusvahendeid, teenust (rehvivahetus, remont, hooldus), samuti auto parkimiskulud. Kõik kulud, mis seonduvad otseselt sõiduautoga.

TRANSPORDI kululiigi alla sobivad kõik ostetud transporditeenused, nagu bussipiletid, taksosõiduarved, rongi- ja lennupiletid.

MAJANDUSKULU on üldisem kululiigi nimetus ja sõltub enam ettevõtete tegevusalast. Siia alla sobivad kõik bürooga seonduvad kulud (kontoritarbed, ajalehed, sisustus, remont-hooldus jne)

ESINDUSKULU kui kululiik on sobilik juhtudel, kui on tasutud kas külaliste vastuvõtmisega seonduvaid kulusid (restorani arve, poest kontorisse ostetud toit, kohv jne), samuti oma töötajatele tehtud soodustused (restoranis söömine, toit kontorisse, muud), kingitused. Kõik kulud, mis ei ole otseselt seotud ettevõtte põhitegevusega, vaid soodustuse tegemisega kas külalistele või oma töötajatele.

MUU KULU kui kululiik sobib kasutamiseks juhtudel, mis ei sobi otseselt ühegi eelmise kululiigi alla. Näiteks komandeeringukulud (majutus jne).

Alati soovitame raamatupidajaga üle täpsustada, milliselt tema soovib, et kululiikide määramist teostatakse, sest tehtud valikute alusel on raamatupidajal lihtne jaotada kulud raamatupidamises ja teostada maksuarvestusi. Maksuerisused puudutavad kõiki sõiduautodega tehtavaid kulutusi (reeglina ei saa tagasi küsida 100% sisendkäibemaksust) ja esinduskulusid, mis kuuluvad maksustamisele erinevate sätete alusel (kas erisoodustus või kingitus või külaliste vastuvõtukulu).

Ja kindlasti on soovitav kasutada kommentaari lisamise võimalust, et selgitada raamatupidamisele täpsemalt tehtud kulutuse sisu. Näiteks komandeeringukulude korral lisada info komandeeringu sihtkoha ja aja kohta; esinduskulude korral täpsustada, kellega kohtuti; nt ostu puhul, kas soetatud kaup või teenus müüakse edasi, ka info selle kohta. Samuti on võimalik kommentaari lahtri kaudu lisada info, mis objektiga konkreetne kulu on seotud.

 

Kui soovid loetud info endale pdf-na seinale kleepida, siis selle saad alla laadida siia klikkides!

 

Soovid saada kasulikku raamatupidamisalast infot otse meilile? Liitu meie uudiskirjaga siin:

Kuidas valida kulude haldamise tarkvara

jaanuar 29, 2018 in Uudised

Uue tarkvara valimine võib paljude ettevõtete jaoks olla keeruline protsess, ennekõike kõikide seotud riskide hindamine, samuti kõikide uue tarkvara kasutuselevõtuga seotud aspektide läbi kaalumine.

Kulude haldamise tarkvara puhul on asjalood veidi lihtsamad.

Ettevõtete jaoks on riskid suures osas maandatud – juhul kui midagi ebaõnnestub, on tagasipöördumine oma endisele süsteemile lihtne (näiteks Exceli põhisele). Samas on eluliselt oluline valida tarkvara, mida inimestel on mugav kasutada, kuna see puudutab sisuliselt kõiki töötajaid.
Samuti võimaldab õige tarkvara valik oluliselt vähendada tööaega, mida ettevõte kulutab kuludokumentide haldusele ning suurendada selle arvelt produktiivsust.

Niisiis – kuidas valida enda ettevõtte jaoks parimat tarkvara?

Kuigi esmapilgul võib tunduda lihtsalt testima hakkamine parim lahendust, kuid sellisel juhul eirame ühte kõige olulisemalt sammu kogu protsessis – nõuete koondamist. Seega enne, kui asute erinevaid lahendusi uurima, suhelge inimestega oma organisatsioonis ning uurige neilt, mida nemad sellise lahenduse puhul oluliseks peavad. Loomulikult suhtlete selles protsessis oma finantsosakonnaga, kuid samaväärselt oluline on rääkida ka nende töötajatega, kes kulusid esitavad ning juhtidega, kes neid heaks kiidavad. Samuti on olulisteks partneriteks teie personali- ja IT-osakonnad – seda just lähtuvalt andmekaitsest, turvalisusest ja privaatsusest.

Selliselt ülesehitatud protsess aitab Teil luua nimekirja erinevatest nõuetest uuele süsteemile ning ühtlasi aitab kaasa selle probleemideta vastuvõtule organisatsiooni poolt.

Küsimused, mida peaksite küsima

Kui sisend organisatsioonilt on kogutud, peaks Teil olema selge pilt sellest, mida uue süsteemi juurutamisega saavutada soovite. Te peaksite olema võimelised vastama küsimustele nagu näiteks:

 1. Millised kasutuselevõetava lahenduse omadused aitavad mul positiivselt mõjutada kogu protsessi?
 2. Kas oleme valmis oma olemasolevaid protsesse ümbermõtlema?
 3. Milliseid integratsioonivõimalusi olemasolevate süsteemidega peaks uus süsteem pakkuma?

Küsimused nagu need, aitavad Teil koostada nimekirja kohustuslikest nõuetest ning samas aitavad Teil välja selgitada, kas Teie organisatsioon on sedalaadi innovatsiooniks valmisKaasates oma IT-osakonda planeerimise algusfaasis aitab see Teid ühtlasi ka nö. “suure pildi” koostamisel erinevates tehnilistest nõuetest lähtuvalt.

Planeerige tulevikku silmas pidades

Tehnoloogia areneb pidevalt ning samuti peaks arenema ka teie kasutusele võetav tarkvara.

Valdkonna professionaalid on juba pikemalt rääkinud on-premise (n.ö. mitte pilves olev tarkvara) lahenduste aeglasest surmast.
Ettevõtete vajadused ning nõudmised arenevad kiiresti ning selleks, et nendega kaasas käia, tuleb selle arenguga kaasas käia. Seda aga on-premise lahendused alatihti ei võimalda.

“Kui täna on tarkvara sobivus mobiilsete protsessidega absoluutne nõue, siis on homme selleks tehisintellekti kasutamine ning sellele järgneval päeval ei räägi me suure tõenäosusega enam üldse füüsiliste seadmete kasutamisest.”

Kõikide nende arengutega kaasaskäimine on saavutatav ainult agiilsete, innovatiivsete ettevõtete kaasabil, kelle visiooniks on pidev tootearendus ning parimate tarkvaraplatvormide pakkumine oma klientidele.
Seetõttu peaks Teie pakutav lahendus olema kindlasti skaleeritav (kiiresti kasvav) ning võimaldama selle arendamist viisil, mis vastab nii tänastele nõudmistele kui ka Teie nõudmistele 5 aasta pärast.

Esitage oma protsessidele väljakutse

Kulude haldamisele keskendutakse tavaliselt ainult siis, kui ettevõtte eesmärgiks on kulusid kokku hoida. Kuigi hüvitamisele kuuluvate kulude piirmäära alandamine võib küll aidata Teil kulusid kokku hoida, tekitab see Teie töötajates palju pahameelt.

Samas on üks oluliselt lihtsam võte, kuidas saate üheltpoolt raha kokku hoida, samas oma produktiivsust tõstes – esitage oma protsessidele väljakutse. Miks me jamame kuluaruannetega? Miks teostame kuludokumentidele käsitsi kontrolli? Kas kontrolli on võimalik automatiseerida?

Selliste küsimuste küsimine aitab Teil otsida ja leida paremaid lahendusi.

Kuluaruannetest loobumine üksi aitab juba säästa märkimisväärselt aega. Töötajad saavad reaal-ajas oma tšekid üles pildistada, võimaldades raamatupidamisel sisuliselt koheselt saada ülevaadet kulutuste hetkeseisust ning prognoosida käibe muutusi.

Samuti võimaldab õige kulude haldamise lahenduse kasutusele võtt tagada, et Teie ettevõtte erinevad poliitikad ja põhimõtted on integreeritud kulude halduse protsessi ning kõik mittevastavused poliitikatega ilmnevad kohe kulude sisestamisel.

Loodame, et need väikesed juhised aitavad astuda Teil oma kulude halduse protsessi ümbervaatamiseks vajalikud esimesed sammud.

 

Soovid saada kasulikku raamatupidamisalast infot otse meilile? Liitu meie uudiskirjaga siin:

E-arve ja operaatorid

november 28, 2017 in Uudised

Soomes edastatakse e-arvetena 75% kõikidest saadetud arvetest, see tähendab, et suurem osa arvetest on e-arved. Eestis on kõikidest ettevõtetest ainult 3% organisatsioonidest võimelised saatma ja vastu võtma e-arveid.

Milleks vajame e-arvete saatmiseks e-arvete operaatoreid?

 • E-arvete konverteerimine teise formaati või kujuleNäiteks, kui Sulle saadetakse Soomest e-arve, siis võib selle formaat erineda Eestis kasutatavast formaadist. Sellisel juhul konverteerib operaator Sulle saadetud e-arve ümber Eestis kasutusel olevaks e-arveks ja edastab Sulle. Operaatorid konverteerivad ka arveid sellisele kujule, nagu Sinu ettevõte eelistab neid kätte saada (arve kujud on: e-arve, pdf, paberil arve). Ehk, kui Sulle saadetakse paberil arve, kuid Sina soovite vastu võtta ainult e-arveid, siis konverteerib e-arvete operaator saadetud paberarve ümber e-arveks. Kokkuvõtvalt konverteerib e-arvete operaator arve Sinu jaoks kõige sobivamale kujule ja toob kohale.
 • Operaatorid teevad e-arvete saatmise turvalisemaks. Tänu operaatoritele on raamatupidamistarkvaral kindel partner, kellelt saab e-arveid vastu võtta.
 • Kulude sääst: raamatupidamistarkvaradel on oluliselt lihtsam ehitada integratsioon operaatoriga, kui ehitada eraldi integratsioonid kõikide teiste tarkvaradega.
 • Lisaks liigutavad operaatorid andmeid pankadesse (ka eraisikutele, näiteks Telia arve tuleb otse panka).

Mis on e-arve?
E-arve on arve, mis on masinloetav. Seega kui e-arve jõuab tarkvarasse, siis on seal kõik vajalik informatsioon tarkvarale arusaadaval kujul olemas. Eesti pangaliidu standardile vastav 1.2. e-arve versiooni sees on ka kohe kaasas pilt (pdf).

Selline näeb välja e-arve:

Kes pakuvad operaator teenust Eestis?
Eestis pakuvad operaator teenust Telema, Omniva, Fitek ja e-RIK. Teave selle kohta, kas organisatsioon võtab e-arveid vastu ning millist operaatorit ta kasutab, saab vaadata äriregistri teabesüsteemist rik.ee (kasuta otsingut, ettevõtte nimel klikkides kuvatakse ka info e-arvete vastuvõtmise kohta). Igal organisatsioonil saab olla leping ainult ühe operaatoriga, kuid operaatorid vahetavad ka omavahel e-arveid.

Lihtsustatult näeb e-arvete saatmine läbi operaatori välja selline:

Seega julgelt e-arveid kasutama, saame ehk Soomest ette!

 

Soovid saada kasulikku raamatupidamisalast infot otse meilile? Liitu meie uudiskirjaga siin:

Manivald Sternhof intervjuu

november 5, 2017 in Uudised

Käesolevaga alustab Tsekk.ee intervjuude seeriat oma pikaajaliste klientidega. Et süübida sügavamalt oma kasutajate mõttemaailma ning kuulda nende arvamust nii meie teenuse hetkeseisust ning tulevikuvaadetest, istusime maha raamatupidamisteenust pakkuva ettevõttega Ärikonsultatsioonibüroo Suntime OÜ juhatuse liikme Manivald Sternhofiga. Mida Manivald meie teenusest arvab, võite lugeda allpool.

Manivald Sternhof, foto: Meeli Küttim

Oled olnud Tsekk.ee kasutaja päris algusest peale?
Tõsi – nad alustasid Tsekk.ee tegemist, siis saime juba kohe alguses kokku.

Kui palju Tsekk.ee teenus täna teie tööd hõlbustab – mõõdame seda siis kas ajas või lihtsuses või mõnes muus mõõtkavas?
Täna kasutavad minu klientidest ca 98-99% Tsekk.ee äppi ja tegelikkuses tähendab see, et kuigi säästetud aega on keeruline hinnata, siis laekuvad nüüd mulle tšekid pidevalt nö. “tilkudes”. See omakorda tähendab seda, et kui varem laekusid tšekid pakkidena ning see tähendas meie jaoks 18.-20. kuupäevani põhimõtteliselt ööpäevaringset tööd, siis nüüd on seda tööd võimalik paindlikult korraldada, sest tšekid laekuvad pidevalt. Samuti saame klientidelt, kelle pangakontode seisud on juba 5ndaks kuupäevaks fikseeritud, juba aegsasti puuduolevaid tšekke küsima hakata. Lihtsust lisab omakorda veel ka see, et ma võin seda tööd täna teha sisuliselt kus-iganes, sest tšekid on süsteemis piltidena. See lisab liikumisvabadust. Samuti muudab see kogu protsessi oluliselt kiiremaks.

Kuidas hindad Tsekk.ee lahenduse arengut ajas – milline oli see alguses ning milline on nüüd?
Kuigi lahenduse visuaalne pool, äpp jms, on suuresti jäänud samaks, siis on tohutu hüpe toimunud just andmekvaliteedi osas ja see on otsene poiste arengustegevuse tulemuse. Lahendust on pidevalt täiustatud. Kuna mul on olnud õnne olla Tsekk.ee juures suhtelisest algusest, siis olen kohati võibolla isegi liialt nahhaalne olnud oma arendussoovide väljendamisel 🙂

Automatiseerimine puudutab juba praegu enamusi eluvaldkondi – kas jõuame tulevikus ka selleni, et kogu raamatupidamisprotsess on automatiseeritud?
Pole midagi teha – eks raamatupidaja kutse ei kao ilmselt küll kuhugi, kuid tema töö sisu muutub – rõhk saab ilmselt olema rohkem andmete kontrollil, mitte enam manuaalsel andmesisestusel. See võimaldab omakorda keskenduda rohkem andmete analüüsile.

Kuulsin, et tegite eelmisel kuul ka oma mahtudes uue rekordi?
Jah, tõus on olnud muljetavaldav – meie igapäevane tšekkide maht ületab täna juba kohati varasemat kuumahtu. See näitab omakorda teadlikuse kasvu. Samuti on muutunud mõtteviis – mul on kliente, kes varasemalt pidevalt oma tšekke kaotasid, kuid enam neil seda probleemi ei esine, sest nad pildistavad kohe oma tšekid üles.

Kuhu näed, et teenus edasi võiks areneda? Mis järgmiseks?
Kui funktsionaalsuse seisukohast on juba praegu Tsekk.ee enda keskkonnaga lood hästi, siis näen arenguruumi just majandustarkvarade pool – et sellest Tsekk.ee kanali kaudu laekuvat informatsiooni oleks veelgi paremini võimalik tarkvara poolel ära kasutada.

Seoses e-kviitungite valdkonna arengutega viimastel aastatel – kas sa ei näe, et ükshetk võib tekkida olukord, kus paberkviitungute mahud kaovad?
Seda olukorda, et tšekke enam üldse ei ole, ma hästi ette ei kujuta – pigem on küsimus erinevates lisafunktsionaalsustes, mida on võimalik kasutada. Näiteks ei piirdu ju raamatupidamisse edastatavate dokumentide loetelu kindlasti ainult tšekkidega. Võtmesõnaks on siin vast teenuse mitmekesistamine. Paramatamult jääb dokumentide liigutamise vajadus alles, seda näiteks ettevõtete suhtluses Venemaaga. Kahtlen, et pabertšekid seal veel niipea elektroonilistesse kanalitesse liiguvad.

Näen ise, et Eesti on mingite uute lahenduste testimise mõttes ideaalne asukoht – meil on palju startupe, palju erinevate rahvusvaheliste ettevõtete raamatupidamise tugikeskuseid, kes on valmis uusi asju siin, väikesel turul katsetama.
Jah, tšeki lahendusest võiksid huvitatud olla need inimesed, kes raamatupidajatele piltilikult öeldes palka maksavad. Kasutades Tsekk.ee lahendust, saavad needsamad raamatupidajad olla oluliselt kasumlikumad, sest suudavad sama ajaga teenindada rohkem kliente ja tegeleda oluliselt kallimate ning suuremat lisandväärtust loovate teenuste pakkumisega. Büroo vaatest annab see ka võimaluse tööd oluliselt paremini planeerida, sest tšekid laekuvad pidevalt. Ärgem unustagem ka seda, et tänapäeva tšekid kustuvad valguse käes suhteliselt kiiresti, seetõttu tuleb see kas sisse skännida või pilt teha. Seadus ütleb, et tšekk peab säilima muutmatul kujul – olgu selleks siis pilt või skänneering.

Kui tulla veel paljudes korporatsioonides kasutusel olevate protseduuride juurde, siis ilmselt kulus paljudes nendest kastide viisi paberit, et kuludokumente paberile kleepida, sisse skännida ning omakorda uuesti välja printida 🙂
Tõsi – isegi väikeses büroos kulus sellele kohati terve kast paberit kuus.
Meile endile tundub, et üheks meie tuleviku sihtturuks planeeritud Skandinaavia esindab pigem sellist konservatiivset liini, kus igasuguse elektroonilise või automaatse süsteemi kasutuselevõtt eeldab mingist ametiühingust vms möödaminekut.
Jah, samas Eesti puhul näen, et rohkem initsiatiivi võiks üles näidata ka majandustarkvarade tootjad ning selle asemel, et igaüks oma enda lahendust arendaks, lihtsalt Tsekk.ee lahenduse kasutusele võtaks.

Lõpetuseks – on Sul endal meile mingeid soovitusi või nõuandeid?
Kuulake oma klientide soove ning arendaga teenust nendest lähtuvalt. Mina soovitan täna Tsekk.ee teenust kõikidele ettevõtjatele, sest see võimaldab kiiremat ja efektiivsemat infovahetust – andmed jõuvad kiiremini raamatupidamisse ja ka juht saab operatiivsemat infot juhtimisotsuste tegemiseks. Samuti kaob oht, et tšekid kaovad ära ja keegi saab seetõttu kopsaka maksunõude.

 

Täname Manivaldi oma mõtete jagamise eest ning peatselt saad lugeda intervjuud järgmise huvitava persooniga!

 

 

Soovid saada kasulikku raamatupidamisalast infot otse meilile? Liitu meie uudiskirjaga siin:

Tsekk.ee valiti 5 parima idee hulka üleeuroopalisel e-valitsemise võistlusel!

oktoober 10, 2017 in Uudised

Eelmise nädala neljapäeval toimus kauaoodatud üleeuroopalise e-valitsemise startup võistlus eGovernance Solutions. Tegu on EU2017 raames Loov Eesti poolt korraldatava üritusega, mille eesmärk on pakkuda riigivalitsusele uusi lennukaid ideid, et kodanikel oleks lihtsam ja mugavam riigiteenustest osa saada või riigivalitsemisel kaasa rääkida. Ideid võistlusele laekus seitsmest erinevast riigist ning poolfinaali pääses vaid 10 ideed.

„McKinsey andmetel kasutavad riigid oma IT potentsiaalist ainult ca 12%. Teadmised annavad sinu tegevusele jõu,“ rõhutas e-visionäär Linnar Viik. Tsekikad pooldavad igati uute lahendustega väljatulemist ning riigisektori töö lihtsustamist, seetõttu pakkusime riigile välja ka oma lahendust kuludokumentidega tegelemiseks. Et teed oma tšekist äpiga pildi ning juba 10 sekundi pärast on esialgselt tekstituvastusega välja loetud andmed (summa, käibemaks, hankija ja tema registrikood, dokumendi number ja kuupäev) olemas. Järgmise tööpäeva jooksul käib digiteerija andmed üle ja täiendab neid ning peale seda jõuab tšekk kogu infoga e-arve formaadis raamatupidamisse. See tähendab, et kuludokumentide esitaja ei kaota tsekke ega kuluta aega aruannete tegemiseks, mida raamatupidaja peaks veel omakorda käsitsi programmi lööma. Kõik toimub hoopis kiiremini, lihtsamini ja automaatselt, säästes palju palju töötajate aega ning organisatsiooni raha.

Tsekk.ee koos teiste start-upide ja žüriiga CBC eGovernance Solutions poolfinaalis.

Meie lennukas idee meeldis žüriile ning meid valiti TOP5 hulka, kellele anti võimalus järgmisel päeval juba paljude Euroopa Liidu ministrite ees oma ideed esitleda. Vau! Milline uhke tunne! Ja samas, veidi ka ärevusttekitav.
Martin sobis lavale kui valatult, tema suurepärast etteastet saate vaadata siin: https://www.facebook.com/tsekk.ee/videos/1496908660615859/

Top5 seas olid tõeliselt head ideed, mis on tõesti riigile igati kasulikud. Sedakorda võitis võistluse PSII, kes pakub riigile lahendust delikaatsete isikuandmete tuvastamisel, et riik ei läheks vastuollu uue andmekaitsemäärusega. Soovime neile Tsekk.ee poolt palju palju õnne!

Selleks, et kogu sellest virr-varrist veidi emotsioone kätte saada, pani Martin oma memuaarid kirja, neid saab lugeda SIIA klikkides.

 

Tsekikad arutlevad AI üle

september 18, 2017 in Uudised

Tsekk.ee-l olid nädalavahetusel suvepäevad. Sõitsime Hiiumaale, linnakärast kaugemale, et oleks aega rääkida ka muudest teemadest kui tekstituvastusest, digiteerimisest, integratsioonidest ja muudest huvitavatest ja keerulistest ent igapäevastest teemadest.

Mõtlesime huvitavamaid mõttearendusi ka veidi jagada. Ilmselgelt on tarkvaravaldkonna inimestele üks huvitavamaid teemasid AI, selle hüved ja ohud. Arutlesime, kas AI suudab õppida inimese käitumist piisavalt palju, et aretada tegelikult meeldivat vestlust ja olla empaatline. Ühest küljest on AI ülimalt õpivõimeline, analüüsides meeletuid andmehulkasid inimeste käitumise ja sõnavara kohta. AI oskab oluliselt efektiivsemalt jälgida inimese miimikat, kehakeelt, kehatemperatuuri ja veel paljut enamat. Inimene oma kahe silmaga kõike seda ei registreeri. Seda andmehulka analüüsides suudab AI ilmselt pakkuda igale küsimusele vastuse, mis sobitub antud kontekstis kõige paremini, tuginedes varasemale analüütikale. On see aga siiski päriselt empaatia? Inimese kehas toimub lisaks nähtu analüüsimisele ka palju keemilisi reaktsioone, olukordi lahendatakse erinevalt vastavalt ümbritsevale keskkonnale, iseenda emotsioonidele ning sellele tundele, mis meid valdab teise inimese suhtes (kiindumus, ükskõiksus, ebameeldivus jne). Aga kui AI mõõdaks ka hormoonitasemeid? Siiski töötab robot teiste põhimõtete alusel kui inimaju, infot edastatakse erinevalt.

Küll leidsime ühiselt, et robotid hakkavad tulevikus meilt tööd ära võtma. Robotid on efektiivsemad, parema stressitaluvusega ning suudavad palju paremini õppida kui inimesed. Kõik lihtsamad tööd teevad nad edukalt ära, vähendades sellega oluliselt ettevõtete kulusid palgafondi suuruse näol. Teisalt kaasneb sellega suurem töötuse määr, inimesed jäävad töötuks ja rahatuks. See tähendab seda, et meid on ees ootamas mõttemaailma muutus, tööd ei ole enam vaja teha nii nagu seni, 8h päevas 5p nädalas. Inimestele jääb teistsugune töö, teistega suhtlemine, arendustegevused jms. See kõik vajab ka rahasüsteemi ülevaatamist, mille eest üldse inimesed tasu saavad, on see kohustuslik või vabatahtlik?

Lisaks sellistele eksistentsiaalsetele teemadele tegime ka mõtteharjutusi ning mõtlesime Tsekk.ee-le välja akronüümi. Üks võimalus sellest on allpool, kas mõtleksid ise parema välja?

Segadus Uberi ja Taxify tšekkidega on nüüdseks ajalugu

juuli 23, 2017 in Uudised

Kui siiamaani põhjustasid Uberi ja Taxify e-maili teel saadud sõidukokkuvõtted enamikule Eesti raamatupidajatele palju peavalu, siis on meil hea meel teada anda, et oleme selle probleemi nüüdseks lahendanud. Oleme nüüdseks ehitanud just neile kuludokumentidele mõeldes ehitanud lahenduse, mis võimaldab ka neid digiteerida, neist e-arveid koostada ja automaatselt raamatupidamistarkvarasse saata.

Siiani saatsid töötajad oma Uberi ja Taxify sõidukokkuvõtted raamatupidajale, kes need välja printis ja seejärel käsitsi andmed raamatupidamisprogrammi kandis. Tsekk.ee lahendus säästab võrreldes varasemaga 75% ajast: enam pole vaja teha midagi muud, kui edastada emaili teel saadud kokkuvõtte ettevõttele eraldatud unikaalsele emaili aadressile (“ettevõtte reg.kood”@tsekk.ee) ja hiljemalt järgmiseks tööpäevaks on sõit ilusti raamatupidamises kajastatud. Sarnaselt pildistatud dokumentidega digiteeritakse vajalik info ning raamatupidaja näeb järgmisel tööpäeval kõik andmeid programmis.

Sellise arengu tingis viimasel ajal leebunud Maksuameti lähenemine jagamismajanduse teenuste väljastatud kviitungitele ning nüüdseks on EMTA leidnud, et näiteks ““Uberi sõidujagamisteenuse platvormi väljastatud sõidukokkuvõte on aksepteeritav, sest teenusepakkuja (autojuht) on sõlminud platvormi kasutamiseks end identifitseerides lepingu ning tema tehtud sõidud on isikustatult ja tagantjärele kontrollitavad”.
Väike positiivne areng EMTA tõlgenduses – Suur samm edasi Eesti raamatupidajate töö efektiivsemaks muutmises!