Tsekikad arutlevad AI üle

september 18, 2017 in Uudised

Tsekk.ee-l olid nädalavahetusel suvepäevad. Sõitsime Hiiumaale, linnakärast kaugemale, et oleks aega rääkida ka muudest teemadest kui tekstituvastusest, digiteerimisest, integratsioonidest ja muudest huvitavatest ja keerulistest ent igapäevastest teemadest.

Mõtlesime huvitavamaid mõttearendusi ka veidi jagada. Ilmselgelt on tarkvaravaldkonna inimestele üks huvitavamaid teemasid AI, selle hüved ja ohud. Arutlesime, kas AI suudab õppida inimese käitumist piisavalt palju, et aretada tegelikult meeldivat vestlust ja olla empaatline. Ühest küljest on AI ülimalt õpivõimeline, analüüsides meeletuid andmehulkasid inimeste käitumise ja sõnavara kohta. AI oskab oluliselt efektiivsemalt jälgida inimese miimikat, kehakeelt, kehatemperatuuri ja veel paljut enamat. Inimene oma kahe silmaga kõike seda ei registreeri. Seda andmehulka analüüsides suudab AI ilmselt pakkuda igale küsimusele vastuse, mis sobitub antud kontekstis kõige paremini, tuginedes varasemale analüütikale. On see aga siiski päriselt empaatia? Inimese kehas toimub lisaks nähtu analüüsimisele ka palju keemilisi reaktsioone, olukordi lahendatakse erinevalt vastavalt ümbritsevale keskkonnale, iseenda emotsioonidele ning sellele tundele, mis meid valdab teise inimese suhtes (kiindumus, ükskõiksus, ebameeldivus jne). Aga kui AI mõõdaks ka hormoonitasemeid? Siiski töötab robot teiste põhimõtete alusel kui inimaju, infot edastatakse erinevalt.

Küll leidsime ühiselt, et robotid hakkavad tulevikus meilt tööd ära võtma. Robotid on efektiivsemad, parema stressitaluvusega ning suudavad palju paremini õppida kui inimesed. Kõik lihtsamad tööd teevad nad edukalt ära, vähendades sellega oluliselt ettevõtete kulusid palgafondi suuruse näol. Teisalt kaasneb sellega suurem töötuse määr, inimesed jäävad töötuks ja rahatuks. See tähendab seda, et meid on ees ootamas mõttemaailma muutus, tööd ei ole enam vaja teha nii nagu seni, 8h päevas 5p nädalas. Inimestele jääb teistsugune töö, teistega suhtlemine, arendustegevused jms. See kõik vajab ka rahasüsteemi ülevaatamist, mille eest üldse inimesed tasu saavad, on see kohustuslik või vabatahtlik?

Lisaks sellistele eksistentsiaalsetele teemadele tegime ka mõtteharjutusi ning mõtlesime Tsekk.ee-le välja akronüümi. Üks võimalus sellest on allpool, kas mõtleksid ise parema välja?

Segadus Uberi ja Taxify tšekkidega on nüüdseks ajalugu

juuli 23, 2017 in Uudised

Kui siiamaani põhjustasid Uberi ja Taxify e-maili teel saadud sõidukokkuvõtted enamikule Eesti raamatupidajatele palju peavalu, siis on meil hea meel teada anda, et oleme selle probleemi nüüdseks lahendanud. Oleme nüüdseks ehitanud just neile kuludokumentidele mõeldes ehitanud lahenduse, mis võimaldab ka neid digiteerida, neist e-arveid koostada ja automaatselt raamatupidamistarkvarasse saata.

Siiani saatsid töötajad oma Uberi ja Taxify sõidukokkuvõtted raamatupidajale, kes need välja printis ja seejärel käsitsi andmed raamatupidamisprogrammi kandis. Tsekk.ee lahendus säästab võrreldes varasemaga 75% ajast: enam pole vaja teha midagi muud, kui edastada emaili teel saadud kokkuvõtte ettevõttele eraldatud unikaalsele emaili aadressile (“ettevõtte reg.kood”@tsekk.ee) ja hiljemalt järgmiseks tööpäevaks on sõit ilusti raamatupidamises kajastatud. Sarnaselt pildistatud dokumentidega digiteeritakse vajalik info ning raamatupidaja näeb järgmisel tööpäeval kõik andmeid programmis.

Sellise arengu tingis viimasel ajal leebunud Maksuameti lähenemine jagamismajanduse teenuste väljastatud kviitungitele ning nüüdseks on EMTA leidnud, et näiteks ““Uberi sõidujagamisteenuse platvormi väljastatud sõidukokkuvõte on aksepteeritav, sest teenusepakkuja (autojuht) on sõlminud platvormi kasutamiseks end identifitseerides lepingu ning tema tehtud sõidud on isikustatult ja tagantjärele kontrollitavad”.
Väike positiivne areng EMTA tõlgenduses – Suur samm edasi Eesti raamatupidajate töö efektiivsemaks muutmises!