[Merit] Kinnitamata ostuarvel ei ole kaasas makseviisi?

Esimestel kuludokumentidel, mis meie juurest tulevad on pandud makseviis kaasa kirjelduse lahtrisse. Esimestel kuludokumentidel peab raamatupidaja ise valima sobiva makseviisi. Kui hiljem tuleb sisse sama inimese poolt esitatud kuludokument sama makseviisiga, siis valib süsteem makseviisi automaatselt.

[Merit] Kuidas on soovitatav ühendada Tsekk.ee juurest tulnud firma kaardiga tasutud kuludokumente Meritis?

Kui tšekkide eest tasutakse firma kaardiga, siis peaks kasutama nii panga maksetes kui ka kinnitamata ostuarvetes ühesugust kontot „Deebetkaardiga (Krediitkaardiga) tasutud ostuarved.“ Siis ei pea jooksvalt kontrollima, kuidas pank on sisestatud. Kuu lõpus saab koostada konto aruande, kus on näha, kui palju on pangast tehtud tasumisi kaardiga ja kas kõikidele tasumistele on ka tšekid raamatupidamisse jõudnud. Kui kõik on korras, siis peaks selle konto saldo minema 0-ks. See on väga hea kontrollaruanne, et tagada kõikide kulutšekkide raamatupidamisse jõudmise.

Kinnitamata ostuarvetes ei tohiks valida kasutaja makseviisiks „Pank“.

Veel põhjalikum vastus:

Kui tšekk on tasutud firma kaardiga, siis on sellel juba tasumine olemas ja seda ei saa enam panga väljavõttes ei automaatselt ega käsitsi tasutuks märkida, sest see arve ei ole enam võlas. Selleks kasutavadki raamatupidajad vahekontot, nii nagu rääkis vanem raamatupidaja ja ka mina soovitasin eelmises kirjas.

Miks peaks pooldama seda, et märkida arve kohe vahekontole kaardiga tasutuks: seda seepärast, et siis on tarnijatele võlgnevuste aruanne alati õige ja ka tekkepõhise raamatupidamise nõue on täidetud. Seega, arvan, et see on väga hea, et edastate kaardiga tasumise makseviisiga.

Näiteks: firma kaardiga tasutakse aastavahetusel mitmete tšekkide eest. Pangast võetakse raha maha uue aasta alguses (järgmisel pangapäeval, krediitkaardiga tasumise korral aga alles järgmise kuu keskel). Aastaaruandes ei tohi kajastada selliseid tšekke võlgnevusena tarnijate vastu, vaid peab märkima arve tasutuks Deebetkaardiga (või krediitkaardiga) st tasumine tuleb panna vahekontole (Lühiajalised kohustused).

Kui raamatupidaja tahab siiski jooksvalt teha raamatupidamist nii, et tšekid jäävad võlgnevustena üles, siis peab tseki Äpis märkima: tasutud ülekandega või siis kinnitamata ostuarvetes kaardiga tasumise ära kustutama. Kuid siis peab kuuvahetusel ja aastavahetusel tegema täiendavaid kandeid, et võlgnevuste saldo vastaks tegelikkusele.

[Merit] Kuidas on lihtsaim viis liituda Tsekk.ee teenusega?

 • Logige sisse Merit Aktivasse;
 • Valige ettevõte, millele soovite luua võimaluse  pildistada kuludokumente;
 • Nüüd minge “Seadistused” ja “E-arvete seadistus”
 • Nüüd kerige lehe alla otsa ja vajutage Tsekk.ee juures olevale nupule “Aktiveeri”

Õnnitleme, olete nüüd Tsekk.ee teenuse kasutaja.

Nüüd tuleb veel alla laadida äpp: Android või iOS

Esimesel korral äppi sisenedes vajuta nuppu “Loo kasutaja/Create account” ja kasutage sama emaili aadressi, millega olete loginud sisse Meritisse. Nüüd lisage emailile meie juures juurde parool:

Nüüd hakka pildistama.

 

[Merit] Miks ma ei näe KM määra “Kinnitamata ostuarvete” all?

Kinnitamata ostuarvetes ei näidata enne käibemaksuinfot, kui arvele on valitud tarnija (tegemist on uue tarnijaga). Tarnija kaardil on olemas linnuke, kas tarnija on km-kohustuslane või mitte. Kui tarnija ära valida (või lisada uus), siis avanevad kohe ka käibemaksuga seotud väljad. Tsekk.ee edastab tarnija  andmed, aga kui sellist tarnijat Aktivas ei ole, siis kasutaja peab klikkima „Lisa“ (mille tagajärjel tarnija lisatakse automaatselt) või leidma tarnija olemasolevate nimekirjas

[Merit] Kas Tsekk.ee ablil digiteeritud ostuarveid on võimalik saata tasumisele panka?

Jah. Meriti maksekorralduse tegemise lisatakse enne panka saatmist vajalikud andmed kaasa tarnija kaardilt vajalikud andmed: pangakonto numbri ja viite numbri.

 

VARIANT  A

 • Logige sisse Merit Aktivasse;
 • Valige ettevõte, millele soovite luua võimaluse pildistada kuludokumente;
 • Nüüd minge “Seadistused” ja “E-arvete seadistus”
 • Nüüd kerige lehe alla otsa ja vajutage Tsekk.ee juures olevale nupule “Aktiveeri”

Õnnitleme, olete nüüd Tsekk.ee teenuse kasutaja.

Nüüd tuleb veel alla laadida äpp: Android või iOS

Esimesel korral äppi sisenedes vajuta nuppu “Loo kasutaja/Create account” ja kasutage sama emaili aadressi, millega olete loginud sisse Meritisse. Nüüd lisage emailile meie juures juurde parool:

Õnnitleme! Olete nüüd üks õnnelikest Tsekk.ee kasutajatest.

 

VARIANT B (Seda on hea kasutada, kui Teil on juba olemas ettevõte registreeritud Tsekk.ee juures)

Mine meie kodulehele https://tsekk.ee/ ja logige sisse meie pilvekeskkonda

1. Klõpsake üleval vasakul olevale hammasrattale ja seejärel nupule “Integratsioon“;

Seejärel valige “Täpsemad seadistused

2. Integratsiooni all valige “MERIT AKTIVA“;

3. Sinna tuleb kopeerida sinu ettevõtte Meriti API võti ja API ID.

 • Logige sisse Merit Aktivasse;

NB! Igal ettevõttel Merit Aktivas on erinev API ID ja API võti, palun kontrollige, et Te võtate need numbrid õige ettevõtte alt.

 • Valige “Seadistused” -> “API Seadistused”

 • Kopeeri API võti ja API ID ümber cloud.tsekk.ee keskkonda