Juuni lõpp läheneb metsiku kiirusega ja ettevõtted, mis eelmisel aastal tegutsesid ja kelle majandusaasta ühtib kalendriaastaga, peavad hiljemalt 30. juunil esitama majandusaasta aruande. Jaanipäeva hulluses võib aga see kuupäev kergelt ununeda ning seetõttu on raamatupidajatel peale jaane käed-jalad tööd täis ning mikroettevõtjate aruandeid enam vahele võtta ei taheta. Ehk aga saad Sinagi oma ettevõtte aruande koostamisega hakkama, täitsa ilma raamatupidajata? Siin on Sulle selleks õpetus.

Majandusaasta aruanne

Mikroettevõtja, kes igapäevaselt või -kuiselt raamatupidamist programmis ei tee, võib majandusaasta aruande kokkupanekuks valida sobiva majandustarkvara prooviversiooni ja selles kogu aasta tagantjärgi ära täita. Tihti kasutatakse selleks Merit Aktiva pilveversiooni, mida on lihtne kasutada ja milles on vigasid keeruline teha. Tasuta prooviversiooni saamiseks mine https://www.merit.ee/raamatupidamisprogramm/loo-pilve-aktiva-konto/.

Kui oled siiani kõiki arveid sahtlis või e-postkastis hoidnud, siis nüüd on õige aeg need programmi sisestada. Appi võid võtta ka pangaväljavõtte, et olla kindel, et midagi ei ununeks. Samuti saad panga väljavõtte Meritisse üles laadida, sellisel juhul seotakse pangaülekandena tehtud laekumised ja väljamaksed sisestatud arvetega ka automaatselt ära (kaardimaksetehinguid automaatselt ei seota). Kõik sularahatehingud tuleb samuti kirja panna.

Palgaarvestuseks pakub Merit kuni kahele töötajale samuti tasuta versiooni tarkvarast Merit Palk. Sisesta sinna kuude kaupa omale makstud palk, maksud arvestab programm ise.  Kui oled unustanud, kui palju endale palka maksid, siis aitab jälle panga väljavõte.

Üks tüütuim osa majandusaasta aruandest on kuludokumentide sisestamine programmi. Siinkohal tuleb appi Tsekk.ee, mille abil saad kõik oma kuludokumendid ära pildistada, need digiteeritakse ning saadetakse automaatselt Merit Tarkvarasse (kui kasutad mõnda muud tarkvara, siis sinna). Sellega säästad juba paar tundi aega! Digiteeritud dokumendid jõuavad programmi järgmise tööpäeva jooksul. Tsekk.ee teenusega liitumiseks lae alla äpp:

 

 

 

Või loo tee konto läbi Merit tarkvara (õpetus siin) või tee seda Tsekk.ee pilvekeskkonnas cloud.tsekk.ee.

Kui kõik dokumendid on raamatupidamisse kantud, saad minna ettevõtjaportaali https://ettevotjaportaal.rik.ee/, sinna sisse logida, valida oma ettevõte ning alustada majandusaasta aruande esitamist. Majandusaasta aruanne mikroettevõtjale sisaldab järgnevat:

  • Bilanss (saad programmist)
  • Kasumiaruanne (saad programmist)
  • Lisad (arvestuspõhimõtted, tööjõukulud, seotud osapooled – kirjeldad ettevõtjaportaalis)
  • Müügitulu jaotus, sisestad müügitulu vastavalt EMTAK koodidele (täpsem õpetus http://abiinfo.rik.ee/myygitulujaotusetaitmine)

PS, ära unusta ka ettevõtjaportaalis üle vaadata kasumi jaotamise punkt! Samuti vaata üle kontaktandmed, kui see kõik tehtud, siis saadki majandusaasta aruande digitaalselt allkirjastada ja esitada!

Soovid saada kasulikku raamatupidamisalast infot otse meilile? Liitu meie uudiskirjaga siin: